Sužinojote, kad sergate lėtine inkstų liga ir išgirdote gydytojo patarimą laikytis dietos, bet be jokių konkrečių paaiškinimų? Ar žinote, kokia dieta reikalinga būtent Jums, kokie mitybos pokyčiai reikalingi esant dabartiniams Jūsų kraujo tyrimams? Štai pora pavyzdžių iš praktikos, kaip pacientai suprato nurodymą laikytis dietos. Viena moteris pradėjo ruošti maistą garuose. Bendrąja sveikos mitybos prasme toks būdas yra geras pasirinkimas, bet būtent tuo atveju maisto gaminimas garuose buvo visiškai netinkamas, net žalingas, nes pacientei reikėjo riboti kalį, o gaminimas garuose kaip tik išsaugo didesnius kalio kiekius. Kitas pavyzdys – pacientė visiškai atsisakė riebalų, tačiau riebalai yra vertingas energijos šaltinis, padedantis palaikyti reikiamą kūno svorį, o nepageidaujamas svorio kritimas daliai lėtine inkstų liga sergančių pacientų gresia mitybos nepakankamumu ir įvairiomis komplikacijomis.
Svarbu suprasti, kad lėtine inkstų liga sergantiems pacientams vienos bendros visiems tinkamos dietos nėra. Net dviem dializuojamiems ir gretimose lovose gulintiems pacientams gali būti suteiktos skirtingos mitybos rekomendacijos. Kokia dieta pacientui reikalinga, priklauso nuo kraujo tyrimų (ypač svarbu kalis, fosforas, glomerulų filtracijos greitis, pagal kurį nustatoma lėtinės inkstų ligos stadija, geležies kiekis ir kiti), lėtinės inkstų ligos stadijos, esamo kūno svorio (jį gali reikėti išlaikyti, sumažinti ar padidinti), gretutinių ligų (ypač tokių kaip cukrinis diabetas, virškinimo sistemos ligos), vartojamų vaistų, amžiaus ir siekiamų tikslų.
Keisti mitybą svarbu jau sergant pirmosiomis lėtinės inkstų ligos stadijomis, kai laiku pradėta tinkama mitybos korekcija gali sulėtinti ligos progresavimą ir ilgiau išlaikyti gerą savijautą bei darbingumą, atitolinti lėtinės inkstų ligos sukeliamų komplikacijų išsivystymą. Kuo anksčiau įvertinama gyvensena, mitybos įpročiai ir jie atitinkamai koreguojami, tuo geresnių rezultatų galima pasiekti. Tai rodo ir naujausi pastarųjų metų tyrimai, kurių rezultatai atskleidžia, kad inkstams naudingiausi augalinės kilmės produktai, mažai druskos turintis ir kuo mažiau perdirbtas maistas. Sergant lėtine inkstų liga svarbu ne tik atsisakyti tam tikrų produktų ar mažiau jų suvartoti, bet dažnai netgi svarbiau kai kuriuos produktus įtraukti į savo kasdieninę mitybą, pakeisti maisto gaminimo įpročius, mitybą papildyti galėtų padėti ir tikslingai parinkti maisto papildai.
Vėlesnėse ligos stadijose gali prireikti rinktis produktus pagal juose esančių elektrolitų ir mineralų kiekį, išmokti tinkamai paruošti maistą, kad jame maistinių medžiagų liktų Jums reikalingas kiekis.
Konkrečias, Jums pritaikytas mitybos rekomendacijas gali suteikti gydytojas dietologas, įvertinęs ne tik kraujo tyrimus, bet ir kitus aukščiau paminėtus veiksnius, kurie lemia dietos parinkimą. Kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, kad reikia riboti su maistu gaunamą kalį, nurodys ir Jus gydantis gydytojas nefrologas. Šiame puslapyje pabandysime pateikti bazinę informaciją apie svarbiausius mitybos pokyčius sergant lėtine inkstų liga. Jei Jums nurodyta riboti kalį, čia rasite informaciją su daug ir mažai kalio turinčių produktų sąrašais, patarimus, kokie maisto ruošimo būdai tinkami ir pan.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ jau daug metų rūpinasi lėtine inkstų liga sergančių pacientų švietimu ir yra išleidusi nemažai lankstinukų bei kitų leidinių apie mitybos pokyčius, todėl šiame puslapyje taip pat rasite nuorodas į šiuos leidinius.
Jei nerandate Jums aktualios informacijos, galite rašyti užklausą čia: https://donoras.lt/kontaktai/, bandysime atsižvelgti ir informaciją papildyti.
Skaitydami informaciją apie mitybos rekomendacijas, rasite santrumpas, kurias paaiškinsime čia:
LIL – lėtinė inkstų liga,
GFG – glomerulų filtracijos greitis.